Уповноважений з прав людини захищає права громадян

Уповноважений з прав людини захищає права громадян

Виявляється, що Уповноваженого з прав людини теж іноді треба змушувати боротися за права людини.


Стаття опублікована на сайті всеукраїнського журналу Корупціонер в Україні.

Конституція України гарантує наші права

Уповноважений з прав людини. Конституція України гарантує наші права

Конституція України кожному громадянину надала право бути джерелом влади в державі та право брати участь в управлінні державними справами.

Для реалізації своїх прав громадянин може на виборах давати оцінку діяльності президенту, депутатам та владі, але ми часто забуваємо про права повсякденного впливу громадянина на владу та про участь в управлінні державними справами.

Для цього потрібно бажання, а взагалі це повинно бути обов’язком кожного громадянина, та потребує незначних зусиль для обізнаності в галузі своїх прав щодо звернень громадян до органів влади та посадових осіб.

Дуже часто ми є свідками великої кількості нарікань громадян на діяльність органів влади, депутатів та є свідками порушень законодавства посадовими особами органів влади.

Закон “Про звернення громадян”

В таких випадках Законом України «Про звернення громадян» (ст. 3) передбачено подання заяви, а це є звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.

Відповідно до вимог цього Закону, наша заява повинна бути перевірена посадовою особою та розглянута керівником органу (ст. 15, 18, 19 цього Закону) та при викладенні у заяві прохання про забезпечення виконання переліку прав громадянина, які зазначені у статті 18 цього Закону, ми маємо право викладати аргументи при перевірці заяви, знайомитися з матеріалами перевірки, подавати додаткові матеріали та головне – бути присутніми при розгляді заяви.

Якщо Ваші права порушено

Враховуючи особистий досвід, хочу Вас проінформувати, що практично всі органи влади та їх посадові особи при розгляді заяви зазвичай порушують права громадян, які зазначені у статті 18 Закону України «Про звернення громадян». Для захисту та поновлення наших прав у нас є можливість звертатися до Уповноваженого з прав людини або до суду.
Уповноважений з прав людини також повинен розглядати заяви громадян відповідно до вимог зазначеного Закону і, якщо Ви виклали у заяві прохання щодо відновлення Ваших прав згідно статті 18 Закону, то Уповноважений зобов’язаний розглядати заяву з дотриманням зазначених Вами прав.

Приклад для наслідування

Наведу приклад. Громадські активісти запросили мене 11 травня 2018 року взяти участь у перевірці представником Уповноваженого поданої заяви, яка була пов’язана з порушеннями прав громадянина посадовими особами Національної поліції при розгляді заяви громадянина. У відео огляді цієї зустрічі ми бачимо, як представник Уповноваженого спочатку намагався довести, що всім посадовим особам органів влади дуже важко виконати вимоги статті 18 Закону та забезпечити виконання прав громадян, але відповідно до статті 19 Конституції України, діяти в межах законодавства України та виконувати їх вимоги це є їх обов’язком.

Чи стане громадянин України джерелом влади, залежить від кожного з нас. Конституція України гарантує наші права

Потім представник Уповноваженого намагався вже від нас почути, яким чином вони повинні виконувати Конституцію та законодавство України. Але, незалежно від будь-яких складнощів, це їх прямий обов’язок виконувати вимоги законодавства та тільки при цьому їм надано право вирішувати, як це виконати. Тому, ми не дали можливості перевести розмову в інше русло, а наполягали на виконанні Уповноваженим своїх безпосередніх обов’язків по поновленню наших порушених прав при розгляді заяви громадянина посадовими особами Національної поліції. Тому будемо чекати, як нова команда Уповноваженого впорається з поновленням наших прав при розгляді заяви громадянина.

Це є прикладом, як необхідно змушувати Уповноваженого виконувати свої обов’язки щодо поновлення наших прав та прикладом участі у справах Держави.

Дуже просто писати у фейсбуці різні гнівні пости, натомість кожний свідомий громадянин повинен приймати активну участь в управлінні державними справами та в реалізації своїх Конституційних прав.

Кожний з нас повинен зрозуміти, що нам надані величезні права в управлінні державними справами та по контролю діяльності посадовців та органів влади, але для цього треба трішечки попрацювати: почитати статті 3, 5, 40 Конституції України та Закон України «Про звернення громадян» (статті 1, 3, 5, 15, 18, 19, 20 Закону), скласти та подати заяву та добитися її розгляду відповідно до вимог Закону і нарешті досягати виконання зазначених прав громадянина.

Чи стане громадянин джерелом влади – залежить від кожного з нас.

Відео огляд зустрічі з представником Уповноваженого від 12.05.2018.

Качур Д. М. , член Громадської ради при ФДМУ , експерт з питань приватизації .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.