«Аграрні науковці» НААН протидіють приватизації та не дають селянам отримати у власність земельні ділянки, а Державі – кошти від приватизації

«Аграрні науковці» НААН протидіють приватизації та не дають селянам отримати у власність земельні ділянки, а Державі – кошти від приватизації

Гадзало Ярослав Михайлович

Моя четверта стаття –  про Державне підприємство ДГ «Новокаховське» ІРИСУ НААН, органом управління якого є Національна академія аграрних наук України (НААНУ) на чолі з Я. Гадзало.

18.01.2018 року був прийнятий Закон України «Про приватизацію державного і комунального майна», яким (ст. 4) дозволено приватизувати всі державні підприємства, органом управління яких є НААНУ. У старому законі про приватизацію, відповідно до частини 2 ст. 5, майно підприємств НАН та галузевих академій наук (у тому числі і НААНУ) не підлягало приватизації, але новий Закон залишив обмеження тільки для об’єктів, які включені до Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять національне надбання та до Держреєстру наукових установ, яким надається підтримка держави.

Тому, з 07 березня 2018 року близько 150 сільськогосподарських державних підприємств НААНУ підлягають приватизації з земельними ділянками, площею біля 400 тис. га, які внаслідок приватизації цих ДП повинні бути передані у власність встановленим категоріям громадян (ст. 116, 25 ЗКУ).

ДП "Новокаховське"

Відповідно до вимог нового Закону (ст. 11) 31.01.2019 року, в котрий раз, ГО «ОФІЦЕРИ. ГРОМАДЯНИ. ВІЛЬНА. УКРАЇНА» подала до Регіонального відділення ФДМУ Заяву про включення цього ДП до переліку об’єктів малої приватизації, що підлягають приватизації. РВ ФДМУ реєструє ці заяви та направляє звернення до НААНУ. Відповідно до вимог Закону НААНУ повинно надати згоду або вмотивовану відмову.

Про вмотивовану відмову нам підкаже ст. 19 Конституції України: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зрозуміло, що вмотивована  відмова повинна бути тільки з посиланнями на законодавство, яке визначає заборону або обмеження приватизації об’єкту приватизації.

Заборона та обмеження щодо приватизації у нас зазначено у ст. 4 нового Закону та в Законі України «Про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації». Стосовно ДП ДГ «Новокаховське» ІРИСУ НААН у цих нормативних актах обмежень та заборони на приватизацію відсутні, але для посадових осіб НААН та РВ ФДМУ, в особі начальника Г. Теслюк, «закони не писані».

НААНУ надає відповідь РВ ФДМУ від 11.02.2019 № 10.2-03/01, якою не погоджує приватизацію ДП ДГ «Новокаховське» та викладає своє бачення обставин для відмови у приватизації. Відразу зазначаю, що у відмовах жодного посилання на законодавство щодо обмеження у приватизації та заборони приватизації немає.

А що ж то за обставини, які відсутні у законодавстві та які не дають можливості Бюджету отримати гроші від приватизації, а громадянам отримати у власність земельні ділянки внаслідок приватизації ?

Основний акцент аграрні вчені роблять на те, що ДП ДГ «Новокаховське» забезпечує продовольчу безпеку України в галузі насінництва та що ДП ДГ «Новокаховське», як підрозділ Нікітського ботанічного саду, стало найбільшою і єдиною науковою установою України. Начальник РВ ФДМУ Г. Теслюк у своїй відповіді від 26.02.2019 №17-04-00683 та у своїх фантазіях пішла ще далі та зазначила, що у ДП ДГ «Новокаховське» перебуває генофондова колекція, яка включена до Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять національне надбання. Також, обидва можновладці зазначили про створення на базі ДП ДГ «Новокаховське» науковий підрозділ Інституту рису НААН.

Тепер докладніше розглянемо змістовність їхніх тверджень. Із витягу ЄДР видно, що ДП ДГ «Новокаховське» є окреме підприємство (ніяк не підрозділ) та не є науковою установою. Такі прості речі щодо статусу підприємств та установ цим чиновникам вже пора вивчити.

Основним видом діяльності ДП ДГ «Новокаховське» зазначено: код КВЕД 01.11 Вирощування зернових культур, бобових культур і насіння олійних культур – о це так! Тобто по виду діяльності це звичайне державне комерційне підприємство, яке до речі торгує і саджанцями конкуруючи з приватними підприємствами.

Відповідно до Постанови КМУ від 19.12.2001 №1709 у Державному реєстрі наукових об’єктів, що становлять національне надбання зазначено:  «Арборетум Нікітського ботанічного саду – національного наукового центру Української академії аграрних наук (смт Нікіта, Автономна Республіка Крим)». ДП ДГ «Новокаховське» там взагалі відсутнє.  Якщо врахувати що Арборетум це є дендрарій і саме він внесений із кількості 2000 сортів рослин та дерев до реєстру, то вже виникає питання до компетентності головного аграрного науковця та чиновника ФДМУ.

ДП ДГ «Новокаховське» згідно звітності обробляє 761,9 га і ми відразу відчуваємо величезний вклад у продовольчу безпеку України в галузі насінництва. До Державного реєстру виробників насіння і садівного матеріалу  включено 586 підприємств і лише 82 підприємства є державними, але ДП ДГ «Новокаховське» і в ньому відсутній. Тож з’ясувалося, що приватний бізнес ще в більшій кількісті, ніж державні підприємства теж займається вирощуванням насіння та науково-дослідницькою діяльністю у цих напрямках.  А щодо якості та конкурентоспроможності насіння, яке вирощують дослідні господарства НААН, гарно сказав у своїх поясненнях заступник директора ДП Ставидлянське» Мостовик В. В (Аудиторській звіт Державної аудиторської служби України від 11.05.2018 № 11.07-21/1), що переведення насіннєвого матеріалу у товарне проводилися у зв’язку із відсутністю попиту на даний вид насіннєвого матеріалу та те, що одною з суттєвих причин недоотримання ДП ДГ середньої урожайності по області це використання приватними агрофірмами сортів (гібридів) іноземної селекції, які мають вищі валові збори врожаїв, ми же є ДП ДГ НААН і згідно постійних рекомендацій максимально використовуємо у виробництві кращі сорти та гібриди сільськогосподарських культур селекційних установ НААН. Так про яке насіння та про яку продовольчу безпеку вигадують Я. Гадзало та Г. Тислюк

Та і Мінекономрозвитку чомусь за 2017 рік ставить оцінку фінансово-господарської діяльності ДП – задовільна, за 9 місяців 2018 року – неефективна, та оцінка ефективності управління – задовільна та відповідно неефективна. НААНУ, в цьому випадку, повинна була проаналізувати причини, що призвели до такого стану та подати пропозиції щодо реорганізації або приватизації цього підприємства (відповідно до наказу Мінекономрозвитку від 15.03.2013 № 253 (п. 6.7.)).

Звертаю Вашу увагу на те, що законодавство вимагає від НААНУ подати пропозицію щодо приватизації цього ДП, але аграрні вчені на чолі з Я. Гадзалою протиправно відповідають відмовою щодо приватизації ДП і цю протиправність підтримує начальник РВ ФДМУ Г. Тислюк.

Далі, коротенько розглянемо діяльність та досягнення ефективного господарювання ДП ДГ «Новокаховське» у 2017 році. Для цього проаналізуємо деякі показники звітності цього ДП за 2017 рік.

В обробітку цього ДП знаходиться 761,9 га. При цьому на підприємстві залишилося працювати 25 працівників (і земля, і колекція, і сади). Всі основні засоби мають зношеність на 54% – це факт втілення нових наукових технологій у виробництві.

По звітності за 2017 рік чистий дохід (виручка) ДП ДГ склав 4, 817 млн. грн. Далі, дохід 4, 817 млн. грн ділимо на 761,9 га та отримуємо 6, 322 тис. грн. доходу на 1 га ріллі, при цьому середній дохід на 1 га по Україні склав 18,948 тис. грн. Отакі наукові досягнення, використання передових технологій застосування найкращого насіння та вклад у продовольчу безпеку України, які забезпечили мінус 12,626 тис. грн доходу з 1 га ріллі в порівнянні з середнім доходом по Україні (і це не будемо віднімати дохід від продажу саджанців та плодів дерев!).

Таким чином, середнє господарство в Україні з 761,9 га отримало дохід 14,436 млн. грн, а ДП ДГ «Новокаховське» спромоглося тільки 4, 817 млн. грн. Або навмисно показали такий офіційний дохід ДП та таким чином, враховуючи середні показники по Україні, Бюджет недоотримав 1,603 млн. грн. ПДВ з різниці 9,619 млн. грн. та майже 6 млн. грн., як 75 % відрахувань з прибутку ДП (перераховано за 2017 рік тільки 18 тис. грн). І це ми порівнюємо середні показники по Україні з показниками науково-дослідного ДП, яким управляють аграрні вчені НААНУ.

А як же так, бо Я. Гадзало стверджує, що це ДП вирощує насіння та звертаю вашу увагу, що, наприклад, вартість сертифікованого насіння зернових культур на 50-80% вища ніж вартість товарного зерна. Тож зі слів Я. Гадзали доходи ДП повинні бути ще більшими, ніж середні доходи по Україні. Так ось які вони досягнення НААН.

Приводжу ці розрахунки для того, щоб ви зрозуміли, як держава недоотримала гроші до бюджету і як ці гроші потрапляють до кишень зацікавлених осіб за рахунок заниження офіційного валового доходу та використання «сірих схем» по передачі у користування земельних ділянок ДП третім особам.

І саме за останні 3 роки ведеться розслідування по 5 кримінальним справам, які пов’язані з ДП ДГ «Новокаховське» у сфері використання ним земельних ділянок, наданих цьому ДП у постійне користування.

У 2018 році було відкрито 3 виконавчих провадження та є позов від ДП ДГ «Інститут рису» про стягнення заборгованості у сумі 347 700,00 грн. з ДП ДГ «Новокаховське». Отак керують науковці НААН, що їхні підприємства судяться між собою.

А так ДП ДГ «Новокаховське» разом з НААНУ виконують основну соціально-економічну функцію – забезпечення робочими місцями працюючих, створення робочих місць: на кінець 2017 року – 27, на 01.10.2018 вже 25.

Про факт ефективної прибуткової діяльності ДП ДГ «Новокаховське»  за 9 місяців 2018 року свідчить зростання кредиторської заборгованості з 1,320 млн. грн. на кінець 2017 року до 2,375 млн. грн. на 01.10.2018 року та виникла заборгованість  зі сплати заробітної плати та податків.

Саме так працює ДП та саме так управляють аграрні вчені – 0,018 млн.грн. відрахування чистого прибутку у 2017 році замість майже 6 млн. грн.

А чому так і де ці гроші? А все простопро це читайте у статтях:

«Аграрні барони»: як керівництво Академії аграрних наук отримує для себе і родичів державну землю»;

«Найгірший агрохолдинг: як держава управляє своїми землями»;

Академіки-латифундисти. Як НААН перетворилася на приватний агрохолдинг;

Туфли главы НААН Гадзало за 11 тыс. долларов оплачены его девушкой пресс-секретарём;

«Аграрні науковці» НААН не дають селянам отримати у власність земельні ділянки при приватизації;

Аграрні науковці в угоду собі протидіють селянам отримати у власність земельну ділянку при приватизації.

в яких були наведені факти по журналістським розслідуванням скільки хабарів збирають аграрні вчені у туфлях за 11 тисяч доларів.

Руководство НААН присвоило сотни гектаров земли

А скільки в цілому недоплатили у Бюджет Державні підприємства НААНУ у 2017 році та скільки грошей осіло у кишенях зацікавлених осіб.

Президент НААНУ Я. Гадзало 16.07.2018 року зазначив, що у розпорядженні НААНУ знаходиться 364 тис. га ріллі, що валовий  дохід ДП НААНУ  у 2017 році з 1 га ріллі склав 12 тис. грн. та 75% відрахувань від прибутку становило 100 млн. грн.

Звертаю вашу увагу, що середній дохід з 1 га ріллі по Україні у 2017 році становив 18,945 тис. грн, тобто науковці з передовими технологіями отримали дохід з 1 га ріллі  на 6,945 тис. грн., це менше, ніж середній показник по Україні.

Таким чином, ДП НААН офіційно недоотримали дохід 2,527 млрд. грн. по середньому показнику доходу з 1 га по Україні або приховали його та розтягнули по кишеням – з цього бюджет недоотримав 421 млн. грн ПДВ, а з решти, як з прибутку 2,106 млрд. грн. бюджет недоотримав у вигляді 75% відрахувань з прибутку суму 1,579 млрд. грн. (докладніше у статті: «Що отримує Держава від діяльності президента НААН Я. Гадзали – надходження до бюджету чи шкоду?»

Так ось цей самий Я. Гадзало зараз є керівником НААНУ, при якому бюджет недоотримав колосальні гроші від діяльності усіх ДП та у тому числі ДП «Новокаховське» протиправно став на заваді проведення приватизації цього ДП та тим самим не дає Державі отримати гроші від приватизації, а головне – громадянам отримати у власність земельні ділянки.

Далі, при приватизації ДП з його земель передбачено передача до 15 % до земель резерву, які також можуть бути розпайовані в першу чергу громадянам, які мають пільги – а це категорія учасників бойових дій.

І якщо дивитися далі, то після приватизації прийде покупець, у якого рентабельність буде не нижче ніж по країні та збережуться робочі місця – а це податки, громадяни будуть отримувати орендну плату за паї та теж платити податки до місцевого бюджету – а це розвиток села, пільговики теж будуть отримувати орендну плату або самі стануть заробляти на своїй земельній ділянці.

І цьому всьому заважає людина у туфлях за 11 тисяч доларів –  заважає Бюджету отримувати величезні кошти, а громадянам земельні ділянки у власність при приватизації.

Також хочу відмітити нефаховий рівень при вирішенні питань приватизації у цій ситуації посадовими особами ФДМУ. Але там теж негаразди – незрозуміло призначений в. о. Голови ФДМУ В. Трубаров ініціює на призначення заступника В. Герца, який відповідає за приватизацію – це той самий заступник, який і раніше відповідав у ФДМУ за приватизацію та за три роки не виконав план надходження коштів до Бюджету на суму майже 68 млрд. грн. А відповідно до закону, саме ці посадові особи разом з начальником РВ ФДМУ повинні були визначити протиправність відмови НААНУ та звернутися з цього приводу до правоохоронних органів. Але, але, але…

Повертаємся до керівників РВ ФДМУ –  вони і саме вони повинні робити висновки щодо вмотивованості відмов, як того вимагає Закон для прийняття рішення про відмову та Конституція України.

Також у наказі ФДМУ від 22.05.2018 №675 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 червня 2018 р. за № 730/32182) зазначено, що у разі надходження від органу, уповноваженого управляти державним майном, вмотивованої відмови погодити включення об’єкта до переліку об’єктів, що підлягають приватизації, результати розгляду заяви доводить до заявника державний орган приватизації, до якого надійшла заява, у письмовій формі або за проханням заявника – засобами електронного зв’язку (п. 7). Також далі зазначено, що у разі наявності підстав для відмови у включенні об’єктів до відповідного переліку об’єктів великої або малої приватизації, що підлягають приватизації, державний орган приватизації, до якого надійшла заява, повідомляє заявника про причини відмови у письмовій формі або за проханням заявника – засобами електронного зв’язку.

Таким чином відповідальність за відмову про включення до переліку до приватизації повністю покладається на керівників РВ ФДМУ, тому що їм надано повноваження розглядати вмотивованість відмов органів управління та приймати рішення щодо відмови про включення ДП до переліку.

Та дивує поведінка саме начальника РВ ФДМУ Г. Теслюк, бо у статті «Вмотивовані чи протиправні відмови у приватизації — буде з’ясовувати слідство та суд», яка була опублікована 10 травня 2019 року, були викладені факти аналогічних порушень проведення приватизації з протиправними відмовами по яким вже відкриті кримінальні справи. Але я бачу, що Вона теж вирішила з’ясувати правомірність своїх дій через слідство та суд.

Звертаю вашу увагу, що загальна вартість активів ДП становить майже 6 млн. грн. і сама ця сума буде стартовою ціною на аукціоні при продажі майна ДП «Новокаховське» при приватизації, і сама ця сума і є мінімальна шкода інтересам Державі від діяльності зазначених посадових осіб.

Хочу нагадати Вам, що  у 2018 році ФДМУ виконав план надходжень від приватизації на 1,29 % і тому бюджет недоотримав майже 21 млрд. грн. від приватизації (від початкового плану надходжень до бюджету від приватизації), в свою чергу, Мінфін змушений був для покриття дефіциту бюджету (у тому числі по неотриманню 21 млрд. грн. від приватизації) розмістити (продати) у грудні 2018 року ОВДП (облігації внутрішнього державної позики) під 20,5% річних. З такими діями посадових осіб, ми громадяни України замість отримання доходів до Бюджету від приватизації отримуємо нові борги та ще й під величезні відсотки (більш докладніше у статті «Завдяки «сумлінній праці» ФДМУ під керівництвом В. Трубарова бюджет у 2018 році недоотримав 21 млрд. грн від приватизації»)

Тому можна констатувати фактичний наслідок цього Закону – завдяки зусиллям «реформаторів» Уряду Гройсмана та деяким діячам, існує загроза для громадян та пільговиків сільської місцевості залишитися  без права на приватизацію земельних ділянок державних підприємств та загроза залишити Державу без коштів від приватизації.

Про наші кроки у боротьбі проти цього свавілля викладено у статті «Вмотивовані чи протиправні відмови у приватизації — буде з’ясовувати слідство та суд». По двом ДП ДГ вже відкриті кримінальні провадження у ДБР, у Національній поліції та в НАБУ. Хай слідство та суд з’ясовує склад злочину в діях Я. Гадзали, В. Трубарова, В. Герца та начальника РВ ФДМУ. Стосовно фактів щодо ДП ДГ «Новокаховське» теж будуть подані відповідні заяви про вчинення кримінального злочину до правоохоронних органів. Тому треба контролювати дії влади, не давати їм можливості порушувати законодавство та права громадян, знати та боротися за свої конституційні права, за прозору приватизацію, за надходження до бюджету та боротися проти свавілля чиновників.

Блог автора – постійна ссилка на статтю
Качур Д. М. , член Громадської ради при ФДМУ , експерт з питань приватизації

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.